24. 5. 2019 – Noc kostelů

PRAMEN SVĚTLA

Zpřístupnění poutní kaple Navštívení Panny Marie s bohatou minulostí a zázračným pramenem vody. Kaple bude intimně osvětlena, lze požádat o výklad a zapálit svíčku.

  • Josefův Důl – Karlov, kaple Navštívení Panny Marie

  • 19:30 – 22:30 hodin

Osada Karlov dnes patří administrativně k Josefovu Dolu. U silnice stojí kamenná kaple Navštívení Panny Marie se zázračnou studánkou, ze které dodnes tryská zázračný pramen.

Karlov se stal vyhledávaným poutním místem o všech mariánských svátcích. Na zázračném prameni byly v minulosti dokonce primitivní vanové lázně.

Vypráví se o něm pověst, podle níž měl nedaleko na poli vyorat sedlák svatý obrázek a pověsit ho na starou jedli u studánky. Za čas mu onemocněla žena a sedláka jí poradil, aby se vykoupala v prameni. Žena ho poslechla a stal se zázrak! Nemocná se uzdravila. Místo začali vyhledávat nemocní lidé. Při procesích o mariánských svátcích jich do Karlova přicházelo i několik tisíc.

Nedaleko studánky byla roku 1762 postavena dřevěná kaple, kterou v roce 1803 z rozhodnutí hraběte Františka Antonína Desfourse nahradila kaplička kamenná. Do dnešní podoby byla přestavěná roku 1865, přestože od třicátých let 19. století poutníků ubývalo.

Návaznost na dopravu:

Kaple je při hlavní silnici mezi Hraběticemi a Josefovým Dolem. Je dobře přístupná pěším i cyklistům – parkovat lze nahoře na Hrabětickém parkovišti a z kopce dolů si udělat krátkou procházku.